Iz Evanđelja po Luki
srijeda, 24. prosinca 2014.
Badnjak 2014.
Iz Evanđelja po Luki
utorak, 23. prosinca 2014.
Utorak 4. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Luki
ponedjeljak, 22. prosinca 2014.
Ponedjeljak 4. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Luki
nedjelja, 21. prosinca 2014.
4. nedjelja Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Luki
subota, 20. prosinca 2014.
Subota 3. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Luki
petak, 19. prosinca 2014.
Petak 3. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Luki
četvrtak, 18. prosinca 2014.
Četvrtak 3. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
srijeda, 17. prosinca 2014.
Srijeda 3. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
utorak, 16. prosinca 2014.
Utorak 3. tjedan Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
ponedjeljak, 15. prosinca 2014.
Ponedjeljak 2. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
nedjelja, 14. prosinca 2014.
3. nedjelja Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Ivanu
Mi ostali možemo drugima donijeti samo odsjaj pravoga Svjetla bez kojega naša pojava blijedi. Službenici Isusa Krista ne upućuju sami na sebe, nego na Isusa. Tako je i Ivan Krstitelj, u iskušenju slave koju je imao pred Židovima, rekao pravu istinu i dao svoj život za Svjetlo - posvjedočio za Svjetlo.
subota, 13. prosinca 2014.
Subota 2. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
petak, 12. prosinca 2014.
Petak 2. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
četvrtak, 11. prosinca 2014.
Četvrtak 2. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
Mt 11,11
srijeda, 10. prosinca 2014.
Srijeda 2. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
Mt 11,28
utorak, 9. prosinca 2014.
Utorak 2. tjedna Došašća 2014.
ponedjeljak, 8. prosinca 2014.
Ponedjeljak 2. tjedna Došašća 2014.
Iz evanđelja po Luki
Mi nismo bezgrješni, ali možemo biti oprani od grijeha i posvećeni istim posvećenjem koje je živjela presveta Bogorodica. Možda nismo pristali odmah rekavši DA, ali nikada nije kasno.
nedjelja, 7. prosinca 2014.
2. nedjelja Došašća 2014.
Iz evanđelja po Marku
subota, 6. prosinca 2014.
Subota 1. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
Bez obzira jesmo li posvećeni svetim redom, redovničkim zavjetima ili obitelji, naša je duhovna misija naviještati Božje Kraljevstvo kamo god pošli. Zato je jako važno da nam Isus pomogne odabrati suputnike. Potom možemo ići posvuda i pripremiti dolazak Gospodnji.
petak, 5. prosinca 2014.
Petak 1. tjedna Došašća 2014
Iz Evanđelja po Mateju
Potreban je susret s Isusom koji će nam otvoriti oči kako bi odabir pravoga puta bio daleko važniji od onoga što drugi misle ili govore o nama. Naša sljepoća prestaje kada dopustimo Gospodinu da nas vodi.
četvrtak, 4. prosinca 2014.
Četvrtak 1. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
srijeda, 3. prosinca 2014.
Srijeda 1. tjedna Došašća
Iz Evanđelja po Mateju
utorak, 2. prosinca 2014.
Utorak 1. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Luki
I okrenuvši se učenicima, reče im nasamo: "Blažene oči koje gledaju što vi gledate!"
Isus nam, naprotiv, kaže kao i učenicima: "Blažene oči koje vide što vi vidite!" Jesmo li sposobni vidjeti Isusa u drugima? Jesmo li sposobni vidjeti Isusa u onima kojima je potrebna pomoć? Jesmo li sposobni vidjeti Isusa u svetoj misi i našoj svakodnevnoj molitvi? Čudesa Božja događaju se svaki dan i možemo im svjedočiti samo ako imamo vjere.
ponedjeljak, 1. prosinca 2014.
Ponedjeljak 1. tjedna Došašća 2014.
Iz Evanđelja po Mateju
nedjelja, 30. studenoga 2014.
Adventski hod - Prva nedjelja 2014.
Žudimo za trenutkom kada ne moramo brinuti ni o čemu. Toliko je toga na našem dnevnom spisku: poslovni sastanci, neplaćeni računi, opomene, sati provedenih s bolesnim djetetom, strahovi od neuspjeha, otkaza, poniženja. Puno je toga u našem životu što ne volimo ili mrzimo. Ponekad nam se čini da nam je jedino to i ostalo. I tako našu pozornost zaokupljaju problemi i obaveze, a sve ostalo stvaljamo u drugi plan.
Došašće je vrijeme kada taj "drugi plan" treba staviti na prvo mjesto. Brige i strahovi ne smiju preoteti naše živote. Istina, problemi se neće riješiti sami od sebe, ali samo s Bogom možemo pronaći načina da uistinu živimo i radujemo se, unatoč problemima.
Toliko je toga dobroga usred naših svakodnevnih padova i stresova, toliko radosti usred naših suza i gubitaka. Dopustimo Bogu da nam sve to pokaže i bdijmo s njime.
srijeda, 29. listopada 2014.
Dušni dan 2014.
dona eis requiem. Amen.
Pokoj im podari. Amen.
petak, 20. lipnja 2014.
Odvažnost
četvrtak, 29. svibnja 2014.
Mudrost potrebna za život u Kristu
"Bog Gospodina našega Isusa Krista, Otac Slave, dao vam Duha mudrosti i objave kojom ćete ga spoznati." Ef 1,17
* * * * * * *
Poznati Isusa više je od samoga znanja. Odricanje je sebe i vlastitih planova kako bi se učinilo ono što je ispravno, Božja volja. Prvotni oduševljenje i prvi korak prema Bogu činimo opijeni snagom Evanđelja koja nas doslovno nosi na krilima nepobjedivosti.
Opasnost koja vreba jest od pada kada nam ta "vožnja" postane monotona. Na duge staze, nije dovoljno biti nošen. Dolazi trenutak kada ja trebam željeti biti potpuno Kristov i vlastitim snagama prevaliti dio puta. Tu dolaze kušnje. Znanje ne dostaje. Potrebno je nešto više. Molitve se čine hladne, a z Božji odgovor ne ostavljamo puno vremena.
Prisjetim se često molitve koju sam naučio u malom sjemeništu na Šalati: "Djela naša, molimo te, Gospodine, milošću svojom preteci i pomoću prati, da se svaka naša molitva i radnja s tobom započinje i započeta da se s Tobom dovršuje." Toga se valja uvijek prisjetiti: što započnemo s Bogom, s njime valja i dovršiti. Mnoga su naša djela i putevi započeti u ime Božje, ali ne i s Bogom. A oni koji su započetis Bogom, mnogo puta su dovršeni ili napušteni bez Njega.
Molimo stoga za dar mudrosti kao bismo sve započeli i dovršili s Bogom, jer jedino tako naš život ima svoju pravu vrijednost.
nedjelja, 11. svibnja 2014.
Ja sam vrata!
* * * * * * *
Nevjerojatno je koliko ponuda dobivamo kroz život, koliko nam se prilika daje i koliko vrata otvara. I to upravo u onom trenutku kada trebamo učiniti jedan značajni korak prema Gospodinu. Pronalazimo tisuću izgovora, opravdanja i proračuna koji će opravdati svaku našu lošu odluku. I, dakako, koliko god da je odluka loša i sebična, naći ćemo načina da je prikažemo i sebi i drugima kao jedinu i ispravnu stvar koju smo mogli učiniti.
Što Gospodin želi od mene? Ne: što ja želim od Gospodina! Ove dvije stvarnosti nisu iste. Gospodin nas želi povesti putem koji mi sami ne bismo izabrali. Naša se narav tome opire, naša svakodnevna borba je usmjerena prema onome što se nama sviđa i što se nama čini lijepim. Tko misli na križ i patnju kada je toliko drugih, prihvatljivijih i profitabilnijih, načina života na dohvat ruke.
Ja sam vrata, govori Gospodin. Jedina vrata koja trebam otvoriti jer sam Isusov učenik i apostol. Vrata su uska, prolazak težak, put trnovit, ali jedina staza koja vodi u vječnost. Sve ostalo propada, sve ostalo prolazi, sve ostalo nije dovoljno. Nikada!
četvrtak, 8. svibnja 2014.
JA sam kruh!
Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. (Iv 6,51)
* * * * * * *
Onomu, koji slijedi Isusa već duže vrijeme, zna se dogoditi da se jednostavno nađe u situaciji u kojoj shvati da je u svoj novi život u Kristu ugradio puno toga što je ostavio kako bi slijedio Isusa. Ili zbog umora, ili zbog starih prijatelja, ili zbog toga što su drugi učinili isto, Isusov učenik pokušava prilagoditi Boga sebi.
Nije to uvijek učinjeno zbog lijenosti ili dosade. Ponekad se to dogodi zbog učenikova evanđeoskog žara. Kako bi bolje razumio one koji Isusa ne poznaju, počne se družiti s tim ljudima, proučavati njihove ideje i razloge zašto u Isusu ne pronalaze Boga. To, dakako, je ono što Isusov učenik i treba činiti. Međutim, kada zbog toga zapostavi molitvu, katekizam, duhovno štivo, čitanje Svetoga Pisma, onda i sam postane nemoćan vidjeti koliko drugi loše utječu na njega.
Isus kaže za sebe: "Ja sam kruh..." On je kruh. Ne netko drugi, ne nešto drugo. Onomu koji se zove njegovim učenikom potrebna je duhovna hrana - pričest, kruh života. Kada pristupa tom sakramentu, on to ne čini iz običaja ili obzira, nego žudeći primiti u vlastiti život onoga koji daje i život i smisao mome životu. Postoje stvari, plemenite i lijepe u svijetu, koje mogu postati prepreka našem učeništvu onda kada nam postaju važnije od vremena koje provodimo s Bogom.
utorak, 6. svibnja 2014.
Htjeti kruha pored pogače
Reče im Isus: »Ja sam kruh života. Tko dolazi k meni, neće ogladnjeti; tko vjeruje u mene, neće ožednjeti nikada. (Iv 6,35)
* * * * * * *
Veličina Božje ljubavi i njegova poniženja vidi se u sakramentima. Toliko dragocjeni dar, kao što je Isusova realna prisutnost u svetoj Euharistiji, povjeren je rukama posvećenih službenika. Koliko god da govorimo s pravom o uzvišenosti i dostojanstvu krsnog svećenstva, ne smijemo zaboraviti da jedino zaređeni svećenik može biti oruđe kojim Isus biva stvarno prisutan pod prilikama kruha i vina u Svetoj Misi. Zašto onda to ne može biti dovoljno važno i vrijedno da netko postane svećenikom? Zašto oni, koji su krenuli za Isusom Svećenikom, odustaju na pola puta želeći probati neki drugi kruh, neki drugi život, neku drugu radost?
Dakako, slatkoća nebeskog Kruha trebala bi biti plod žrtve i odricanja onoga koji se Bogu posvećuje. Nakon Isusovih riječi o tome da je on kruh života, mnogi su ga napustili. Ipak, on je smatrao važnim da ove riječi budu jasne i odlučne kao smjerokaz onima koji ga žele slijediti. I tako, kada ogladnim, kada me ništa ne može zasititi i ispuniti, mogu doći k sebi, iskajati grijehe i nahraniti se Svetom Pričesti.
nedjelja, 4. svibnja 2014.
Naša duhovna razočaranja
* * * * * * *
četvrtak, 1. svibnja 2014.
Sve činiti na slavu Božju
Što god radite, zdušno činite, kao Gospodinu, a ne ljudima, znajući da ćete od Gospodina primiti nagradu, baštinu. Gospodinu Kristu služite! (Kol 3, 22-24)
* * * * * * *
Svijet nije darežljiv! Čovjekoljublje nije nešto što je svijetu normalno i uobičajeno. Svatko neka se bori za sebe. Osjećaj krivice, koji dolazi nakon što smo se uspješno izdigli iznad drugih, zapravo je oružje kojim se služe drugi kada su ljubomorni na naš uspjeh.
Ovako zvuči Nitsche u propagandnom materijalu današnjice. Ipak, onaj koji vjeruje zna da je istina potpuno drugačija. Onaj koji vjeruje, koji slijedi Isusa, ne može a da ne promatra Isusov primjer i njegov pristup životu. Ne radimo za čovjeka, to jest, ne radimo da bismo drugima ugodili, da bismo se drugima svidjeli. Naš cilj nije postati općeprihvaćen i poželjan u društvu.
Mi živimo i radimo za Boga! To bi trebalo biti naše pravilo! Naš je život plod volje Božje koju se poslužila ljubavlju i pristankom naših roditelja. Naš je život pozitivan odgovor Bogu na služenje Bogu i bližnjemu. Nesebičnost i čovjekoljublje moraju biti sastavni život svakodnevice vjernika. Kada se otvorimo Božjem vodstvu i kada njemu dopustimo da nadahne naše odluke i izbore sve nekako dobije svoj smisao. Kada se, naprotiv, odupiremo Bogu želeći ostvariti neke vlastite ideje i planove mimo Njegovih, onda činimo nesretnima i sebe i druge, osobito one koji su nam najbliži.
srijeda, 30. travnja 2014.
Božji plan = Moj plan?
Putujući tako, stigoše do neke vode pa će dvoranin: "Evo vode! Što priječi da se krstim?" Dj 8,36
* * * * * *
Tisuću stvari, koje spontano dolaze u naš život, pokušavamo smjestiti i uklopiti u naše planove, u već zacrtani program. Nije to sasvim pogrešno. Naprotiv, bilo bi pogrešno prepustiti čitav život nekoj nesigurnosti koja bi ga mogla uništiti u trenutku. Ipak, ne možemo sve planirati.
Ne možemo suditi o jednom trenutku dok ne uspijemo povezati ga s onim što je bilo i što kasnije uslijedi. Ne može me se niti prepustiti nekom osjećaju koji kao da nam govori: »To je to! Ništa ne brini.« Kada vjerujemo, prepuštamo se Bogu da nas vodi, ali tako da čitam znakove koji nas upućuju na pravi put. Nećemo uvijek biti oduševljeno iznenađeni i zadovoljni onime što Bog od nas traži, ali ćemo kasnije shvatiti da je to bilo potrebno, koliko god da nam se isprva činilo nelogično, ludo i nezamislivo.
Nekada naša duhovna sljepoća bude toliko snažna da ne zamjećujemo i najočitije znakove i prilike koje nam se pružaju. Nekada na korak pred ciljem odustajemo jer, umjesto da gledamo pred sobom, okrećemo se prema nazad uvjereni da smo negdje pogriješili put. Što bi se dogodilo s Etiopljaninom da nije ugledao vodu? Bi li se krstio kasnije? Bi li pripadao Isusu? Bili upoznao milost spasenja?
utorak, 29. travnja 2014.
Početak
»Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka danomice uzima križ svoj i neka ide za mnom.« (Lk 9,23)
Svatko tko je ikada shvatio ove Isusove riječi kao poeziju, kao predivnu misao ili riječ ohrabrenja, u jednom je trenutku osjetio bolan teret njihove istinitosti. Koji je moj križ? Kao da svakim danom otkrivam novi teret naslonjen na moja ramena. Kao da mi netko svakoga dana dodaje kilogram više koji trebam nositi govoreći: "Ti to možeš?" Ali, ne mogu... Barem mi se tako čini.
Upravo ova stvarnost koju sam opisao, a koja trenutno pogađa ljudie do kojih mi je vrlo stalo, razlog je što sam odlučio ponovno pisati razmišljanja na ovom blogu. Razmišljanja o nama kao razbojnicima koji, premda grešnici, pod križem priznaju svoju slabost i pokušavaju se naći s desne strane u društvu s raskajanim razbojnikom kojemu je obećano nebo.
Prijatelji, hrabro!